Napój kokosowy - doktorejotwarte.pl

Napój kokosowy

Mając na uwadze coraz szybciej zwiększające się zainteresowanie ludzi tematem zdrowego odżywiania oraz prozdrowotnych produktów często słyszymy o nowych produktach mających pozytywne działanie na organizm. Jednym z nich jest napój kokosowy. Jeszcze kilkanaście lat temu był on popularny jedynie w pierwotnych miejscach swojego występowania tzn. na Karaibach i pułudniowo-wschodniej Azji.  Dziś jednak za sprawą znanych celebrytów, którzy zakochali się w jego smaku i rozpoczęli jego promocję, napój kokosowy zyskuje coraz większą popularność w Europie oraz Ameryce. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych modnych produktów napój kokosowy rzeczywiście w swoim składzie zawiera prozdrowotne wartości odżywcze.  


Dlaczego warto pić wodę kokosową?


Woda kokosowa jest przeźroczystym, lekko mętnym płynem, który uzyskuje się z młodych owoców palmy. W przeciwieństwie do mleczka kokosowego, które uzyskuje się poprzez ekstrakcję tłuszczu z miąższu kokosa, woda kokosowa nie zawiera tłuszczu. Pijąc wodę kokosową możemy wyczuć nieco orzechowy smak, co nie zmienia faktu, że jest ona bardzo orzeźwiająca i idealnie nadaje się do picia w upalne dni. Jest również świetną alternatywą dla słodzonych cukrem soków. Dzięki swojej niskiej kaloryczności napój kokosowy świetnie nadaje się dla osób, które starają się zrzucić wagę. Wkomponowanie go do diety dostarczy organizmowi wiele ważnych mikroelementów. 


Według niektórych dietetyków i badaczy woda kokosowa należy do najzdrowszych napojów na świecie. W swoim składzie poza naturalnie występującymi cukrami zawiera takie składniki jak magnez, wapń, mangan, cynk, potas, witaminy z grupy B oraz żelazo. Dzięki takiej różnorodnej mieszaninie mikroelementów napój kokosowy jest idealnym środkiem nawodnienia organizmu. Zwalcza również  bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, reguluje ciśnienie krwi. Badanie wskazały także korzystny wpływ na układ krążenia i zapobieganie występowania miażdżycy. Sięgnięcie po napój kokosowy będzie też doskonałym wyborem w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Uprawiając sport tracimy nie tylko energię i palimy kalorie. Wraz z potem wypłukiwane są również elektrolity, których nawet niewielki ubytek może negatywnie wpłynąć na efektywność sportowca. 

Słowa kluczowe:napój kokosowy,