Anoreksja - czym jest i jak ją leczyć? - doktorejotwarte.pl

Anoreksja - czym jest i jak ją leczyć?

Anoreksja to niewłaściwe postrzeganie własnego ciała prowadzące do drastycznego ograniczenia ilości spożywanego pokarmu. Jedną z powszechniejszych nazw jest tak zwany jadłowstręt, który we wstępnej fazie skutkuje wyeliminowaniem pewnych produktów żywnościowych, by następnie przekształcić się niemal w zupełny brak potrzeby jedzenia i zanik łaknienia. Osoby chore na anoreksję nie odczuwają głodu, całkowicie ignorując tę naturalną potrzebę organizmu. Koncentrują się przede wszystkim na znacznej redukcji wagi, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do groźnych powikłań zarówno dla zdrowia, a w bardzo zaawansowanym stadium, również życia osoby chorej na anoreksję.


Jak rozpoznać i jak leczyć anoreksję?


Rozpoznanie anoreksji, szczególnie we wstępnej fazie, jest niezwykle trudne, ponieważ osoby dotknięte tą chorobą potrafią doskonale maskować problem. Trudno jest jednoznacznie określić grupę ryzyka, jednak przyjmuje się, że szczególnie narażone są osoby, u których występuje jeden z czynników predysponujących, takich jak pewne cechy osobowości, czynniki rodzinne lub socjalne, ekonomiczne, ale także czynniki rodzinne. Jednym z najbardziej widocznych objawów anoreksji jest znaczna utrata wagi, lub nawet wychudzenie organizmu. Ten moment jest kluczowy jeśli chodzi o możliwości rozpoznania anoreksji, ponieważ na początku przebiega ona zupełnie bezobjawowo. Jednak utrata wag to tylko jedno z następstw tej wyniszczającej choroby. Warto wiedzieć, że anoreksja wpływa na cały organizm, zaburzając działanie niemal wszystkich układów począwszy od pokarmowego, nerwowego, hormonalnego, aż po drastyczne pogorszenie się kondycji włosów i skóry.


Leczenie anoreksji to najczęściej trudny i długotrwały proces, ponieważ osoby chore mają ogromne opory przed podjęciem jakichkolwiek kroków i nie wykazują chęci współpracy zarówno z bliskimi, jak i lekarzem, czy terapeutą. Sztuka wyparcia oraz ignorowanie problemu osiągnęło u nich tak wysoki poziom, że z łatwością manipulują wszystkimi, którzy chcą im pomóc. Najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć miejsce, które wzbudzi zaufanie chorego i które wpłynie na chęć podjęcia terapii. Leczenie anoreksji Rzeszów obejmuje pomoc w zakresie nie tylko żywieniowym i farmakologicznym, ale również psychoterapię, która stanowi kluczową rolę, ponieważ anoreksja to choroba, która spowodowana jest głównie problemami emocjonalnymi. Z pewnością nie jest to łatwy proces, jednak w większości przypadków, niestety nieunikniony.

Słowa kluczowe:anoreksja,